Hvem er vi?

Til dagligt beskæftiger vi 15 ansatte, heraf 4 på kontoret, 5 på værkstedet og resten fordelt på chauffør- og klargøringsopgaver.

Bygningen vi sidder til huse i, fordeler sig med et stort åbent kontormiljø til udlejning/administration samt et stort værksted til diverse reparationer og årlige service- og sikkerhedseftersyn af både egne og kunders entreprenørmaskiner.

RK Maskinudlejnings fokusområder

  • Kvalitet
  • Service
  • Et sundt arbejdsmiljø

For os er det yderst vigtigt at opretholde den højest mulige standard overfor såvel kunder som medarbejdere og maskiner.

Skal du leje en maskine

Se vores udvalg

Historie

RK Maskinudlejning ApS

RK Maskinudlejning ApS blev stiftet i 2012 med udspring fra en entreprenørvirksomhed. Opstarten rummede nogle få entreprenørmaskiner, som hurtigt voksede sig til flere og større maskiner, i takt med at efterspørgslen voksede.

Siden har vi, med overtagelsen af Maskinudlejning Viborg Vest i april 2017, udvidet sortimentet yderligere med en bred vifte af entreprenørmateriel, have- parkmaskiner, beboelsesvogne samt diverse lifte og småudstyr.